Tabletka “Dzień Po” | E-konsultacja Lekarska

65

Jesteśmy dostępni 24h | Bez Rejestracji

Kolejne zamówienie -20% taniej!

Formularz Medyczny

Dane Pacjenta

Stosunek seksualny o dużym ryzyku zajścia w nieplanowaną ciążę to stresująca sytuacja, która wymaga natychmiastowego działania. Jak wiadomo, czas działa tu na niekorzyść kobiety, dlatego, jeśli kobieta chce uchronić się przed zapłodnieniem, w maksymalnie krótkim czasie powinna być zażyta tabletka “dzień po”. Recepta online w tej sytuacji jest jak najbardziej możliwa, więc w sytuacji awaryjnej nie musisz martwić się o dostępność terminu u lekarza – wystarczy konsultacja ze specjalistą online, a e-recepta szybko, bo zaledwie w kilka minut, trafi na Twój telefon czy adres mailowy. 

Jak działa tabletka “dzień po”?

Tabletka “dzień po” należy do antykoncepcji awaryjnej. Stosować można ją w sporadycznych sytuacjach, gdy kobieta ma uzasadnioną obawę, że odbyty niedawno stosunek seksualny ma dużą szansę skończenia się ciążą, która aktualnie nie jest planowana. Leki tego typu mogą okazać się przydatne między innymi w sytuacji, gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia w okolicy dni płodnych cyklu, a także gdy istnieje podejrzenie, że skuteczność stosowanych tabletek antykoncepcyjnych lub innej formy zabezpieczenia przed ciążą, mogła zostać w pewien sposób obniżona (np. kobieta pominęła dawkę tabletek lub prezerwatywa pękła). Działanie „tabletek po” zależne jest od znajdujących się w ich składzie substancji czynnych, co różni się w różnych preparatach. Zadaniem tabletki “dzień po” jest przede wszystkim niedopuszczenie do zapłodnienia, co uzyskać można głównie poprzez blokowanie bądź opóźnianie owulacji. Zależnie od rodzaju „tabletki po” mają jeszcze działania poboczne, które dodatkowo zmniejszają szansę ciąży. 

Tabletka “dzień po” – czy potrzebujesz recepty?

Musisz wiedzieć, że choć w wielu krajach antykoncepcja awaryjna należy do środków ogólnodostępnych, w Polsce można kupić ją tylko po ówczesnym okazaniu ważnej recepty. Tego typu rozwiązanie tłumaczone jest troską o zdrowie kobiety – antykoncepcja awaryjna to spora dawka hormonów, więc nie powinna ona być nadużywana czy stosowana przy niektórych schorzeniach. Tylko lekarz jest w stanie prawidłowo ocenić stan zdrowia pacjentki oraz ewentualne przeciwskazania do przyjęcia przez nią „tabletki po”, dlatego konieczna jest konsultacja medyczna, zanim wykupimy lek. W wywiadzie medycznym należy poinformować lekarza m.in. o występujących aktualnie i w przeszłości chorobach i alergiach na leki, a także o ewentualnych schorzeniach występujących w rodzinie. Ważne są również dodatkowe leki, które zażywa pacjentka, by nie było niekorzystnej reakcji krzyżowej. 

Tabletka “dzień po” z receptą online – czy jest to możliwe?

Wiadomym jest, że w przypadku stosunku ryzykownego punktem krytycznym jest czas wdrożenia środków zapobiegawczych, w przeciwnym razie ryzyko ciąży jest duże. Sprawa może wydawać się dla pacjentów utrudniona przez konieczność konsultacji z lekarzem, zanim otrzymają receptę, gdyż najczęściej ciężko dostać się do lekarzy od ręki. Warto wiedzieć jednak, że i w tym przypadku może być szybko zażyta tabletka “dzień po”. Recepta online jest wygodnym rozwiązaniem takiej sytuacji. Możesz uzyskać ją bez wychodzenia z domu i konieczności rezerwacji wizyty stacjonarnej. E-recepta na tabletkę “dzień po” dostępna jest dla pacjentów, którzy uzupełnią specjalny formularz medyczny, który w tym przypadku najczęściej zastępuje tradycyjne konsultacje z lekarzem. Znacznie skraca to czas, w jakim otrzymać możesz receptę niezbędną do wykupienia leku. Co więcej – nie musisz dostosować swojego trybu życia do godziny dostępności lekarza – formularz uzupełniasz w dogodnym dla siebie czasie (nawet w nocy) i w niedługim czasie, jeśli nie ma przeciwskazań medycznych, otrzymujesz kod, z którym możesz udać się do apteki, by na czas przyjąć przepisane Ci awaryjne środki antykoncepcyjne.

Rodzaje tabletek dzień po: Escapelle i ellaOne.

Escapelle i ellaOne to tabletki “dzień po” dostępne w naszym kraju. Są one możliwe do kupienia jedynie z ważną receptą, którą wystawi lekarz, ponadto przeznaczone są do stosowania wyłącznie w sytuacjach sporadycznych, gdy ryzyko zajścia w niechcianą ciążę jest realne. Oczywiście dużym ułatwieniem jest tu recepta elektroniczna. EllaOne i Escapelle można otrzymać, stawiając na konsultację online. 

  • W przypadku tabletek Escapelle, substancją czynną jest lewonorgestrel, którego szczegółowy mechanizm działania nie został do końca jeszcze poznany, jednak skutkiem przyjęcia tabletki jest opóźnianie lub hamowanie owulacji. Tabletkę “dzień po” Escapelle należy zażyć maksymalnie 3 doby po stosunku (72 godziny). Najwyższą skuteczność lek wykazuje jednak, kiedy zostanie przyjęty nie później niż 12 godzin po współżyciu. W przypadku karmienia piersią należy wstrzymać się z karmieniem dziecka minimum na 8 godzin od zażycia tabletki. 
  • Jeśli chodzi o tabletki ellaOne, substancją czynną jest octan uliprysalu, który hamuje wyrzut hormonu luteinizującego, co bezpośrednio wiąże się z hamowaniem owulacji. Czas na przyjęcie „tabletki po” ellaOne jest dłuższy, gdyż można ją zażyć nawet do 120 godzin po stosunku (5 dni). Oczywiście i w tym przypadku nie należy zwlekać do ostatniej chwili, gdyż lek wykazuje najskuteczniejsze działanie, jeśli przyjmiemy go nie później niż 24 godziny po stosunku. W przypadku karmienia piersią należy wstrzymać się z karmieniem dziecka minimum na tydzień od zażycia tabletki.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która z tych tabletek jest lepsza – zależy to od wielu czynników. Biorąc pod uwagę czas działania obu leków, ellaOne może okazać się lepszym wyborem dla kobiety, której stosunek seksualny odbył się jakiś czas temu. Escapelle będzie natomiast lepszym rozwiązaniem dla kobiet karmiących piersią.  Patrząc natomiast na cenę obu preparatów, „tabletka po” Escapelle jest korzystniejsza cenowo. Należy dodać do tego także ewentualne przeciwskazania, w tym m.in. uczulenie pacjentki na substancję czynną znajdującą się w jednym z tych leków – wówczas należy postawić na drugi z nich. 

„Tabletka po” co warto wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz?

Jak wspomniano wcześniej, bardzo istotny jest czas zażycia tabletki “dzień po”, gdyż to właśnie od niego w głównej mierze zależy skuteczność działania preparatu, jeśli chodzi o ochronę przed nieplanowaną ciążą. Co jeszcze warto wiedzieć przed przyjęciem leku? Oczywiście należy mieć świadomość, że bezpieczne jego stosowanie to stosowanie zgodnie z zaleceniami lekarza, po wykluczeniu przeciwskazań medycznych oraz szczegółowym zapoznaniu się z ulotką producenta. Pacjentka powinna być także świadoma możliwości wystąpienia działań niepożądanych, które szczegółowo opisane są w ulotce producenta, a także tego, że mimo wysokiej skuteczności, nie jest to metoda dająca 100% pewność, że nie dojdzie do ciąży.

Recepta online na tabletkę “dzień po” w kilku krokach.

Jeśli interesuje Cię recepta przez Internet na tabletkę “dzień po”, jesteś w odpowiednim miejscu. W kilku krokach możesz ją uzyskać, jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala. To wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że wizytę stacjonarną u lekarza nie zawsze łatwo jest zarezerwować w dogodnym terminie. Recepta online na tabletkę “dzień po” wymaga uzupełnienia specjalnie opracowanego formularza medycznego. Podaje się w nim m.in. informacje o przebytych i aktualnych chorobach, a także o uczuleniach i zakresie przyjmowanych leków. Jeśli po analizie takiego formularza medycznego lekarz nie stwierdzi przeciwskazań do wystawienia recepty, w krótkim czasie otrzymasz kod SMS oraz wiadomość mailową z kodem kreskowym. Taka e-recepta online może być zrealizowana w każdej aptece. Pamiętaj, by zażyć środek w możliwie najkrótszym czasie, gdyż tym samym zwiększasz prawdopodobieństwo jego skuteczności.